Düğünlerde Duymaya Alışık Olduğumuz Ancak Sorgulamadığımız 10 Şarkı

Düğününüzde çalacağınız şarkılar arasında "anlam verilemeyen, ilginç" olarak nitelendirebileceğiniz şarkılar var mı yok mu? Siz de düğünlerde duymaya alışık olduğumuz ancak sorgulamadığımız şarkılarl..

Düğünlerde Duymaya Alışık Olduğumuz Ancak Sorgulamadığımız 10 Şarkı

Düğünlerde çalan bazı şarkıların anlamı düşünüldüğünde, düğünden sonra kötü şarkılar seçtiğiniz için eşiniz sizi suçlayabilir. Ancak hemen hemen her düğünde o şarkılar ile karşılaşabilmemiz mümkündür. Bazı müzikler sizleri dansa kaldırmak isterken, bazıları oyun havaları için vazgeçilmezdir. İşte düğünlerde duymaya alışık olduğumuz ancak hiçbir şekilde sorgulamadığımız şarkılar;

  1. Farfara

Düğünlerde sıklıkla tercih edilen ve aynı zamanda düğünlerin marşı olarak nitelendirebileceğimiz güvercin uçuverdi ve farfara olarak anılan eser, listemizin gözdelerinden biri hatta seslendiren sanatçıya göre kralı ya da kraliçesi. ''Ateş de düştü şalvara'' sözü ile içindeki isyanı haykıran eserin, düğünlerde niçin kullanıldığı belli değildir. Oldukça dar sokaklarda misket yuvarlayan kızları anlatan bu eser; çok dikkatli dinlendiği zaman kadınların evlenememe durumlarından ortaya çıkan çilesine parmak basmaktadır. Düğünde niçin kullanıldığı halen anlaşılamayan bir şarkı da olsa, güvercin uçuverdi bir nesli evlendiren bir şarkı olarak bilinmektedir. Her bir notada bir mürüvvet şahlanmaktadır, inanmadıysanız aşağıda videosu var. Play tuşuna tıklayın kendiniz karar verin.

  1. Nikâh Masası

''Nikâhına beni çağır sevgilim'' sözcükleriyle başlayan şarkımız; bu sözcüklere rağmen düğünlerde kullanılan dans şarkılarının arasında belki de, en popüler olanlardan bir tanesidir. Bu nasıl bir aşk üçgeni, bu adam da kim? sorularıyla aklımıza karıştıran şarkının cevabı birkaç dize sonra kendini belli eder. '' Bu adam kim diye soran olursa eski bir tanıdık dersin sevgilim'' Eskiden yaşadığı bir aşkı unutamamış olan bir damat veya gelinin şarkısı olabileceği düşünülen Nikâh Masası, çiftlerin arasına girebilecek şekilde kargaşa yaratmak isteyen kişiler tarafından müzik listesine eklenmiş olabilir.  Şarkımızın sahibi Ümit Besen bu dizelerden sonra ''Sana mutluluklar sözüm kardeşçe'' sözcüklerini kullansa da, mevzu ne yazık ki kardeşlik yerine kalleşlik üzerinden incelenebilir. Bu şarkı düğünler için kullanılması yanlış olsa da, ne yazık ki halen çalmaktadır. Neyse ki aklı başında yeni jenerasyon düğün orkestraları artık duruma müdahale edip bu şarkıyı kara listeye alalı yıllar oldu.

  1. Güz Gülleri

Hastalıkta Sağlıkta şarkısının Mustafa Ceceli tarafından çıkarılmış olmasıyla; düğünler de yaygın olarak kullanılan Güz Gülleri'nin tarihe karışmış olması popülerliğinin sevilme nedenlerinden biridir. Hakan Taşıyan'ın çıkarmış olduğu Güz Gülleri, her ne kadar ayrılık şarkısı olsa da, birçok düğünde ilginç düğün şarkıları alternatiflerinden seçilerek kullanılan bir şarkı olarak hatırlanmaktadır. 10 sene kadar önce evlenmiş kişilerin; düğün kasetlerini bulursanız, bu şarkı ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Tekrar dinlemek isterseniz sizlere önerimiz, kend' ya da arkadaşınızın düğününde bu şarkıyı seçmemeniz olacaktır.

  1. Abe Kaynana

Kaynana dramı kokan bu şarkı, düğünlerde halen kullanılan bir şarkı olmaktadır ve üst sıraları zorlamaktadır. Düğün salonlarında annelerin unutulabileceği zamanlarda eğlence tavan olurken, daha sonraki günlerde annelere el öpülmek için evlerine gidileceğini bizlere hatırlatmaktadır bu şarkı. Gelin hanımların bu şarkıda pek oynamaması gerekir. Çünkü bugünün bir de yarını olmaktadır!

  1. Severek Ayrılalım

Düğün başlığı ve temasını es geçiniz, bu şarkı hiç bir şekilde anlam kazanamamıştır. Büyük bir sevgi ile ayrılan ve mutlu olduktan sonra geri barışmak için hayal uran kişilere, mutlu iseniz barışmanıza gerek yoktur mesajı iletilmeye çalışılmaktadır. Kimse tarafından anlaşılmayan bu şarkının niçin halen düğünlerde kullanıldığı anlaşılmamaktadır. Muazzez Ersoy tarafından Nostalji olarak isimlendirilen albümün birinci kasetinden günümüze kadar ulaşabilen şarkı; sado mazoşist ilişkinin temelini barındırmaktadır. Birbirlerine acı çektirmekten hoşlanan, bu sebepten ötürü ayrılıp geri barışabilen çiftlerimizin durumunu anlatmaktadır.

  1. Kimler Geldi Kimler Geçti

Düğünlerinizde geçmişte yaşanmış durumları tekrar gün yüzüne çıkarılması anlamını taşıyan bu şarkı yeni evlenen çiftlerimiz için atom bombası niteliği taşır. Bomba gibi şarkı anlamı çıkarmayın lütfen. Eğer düğünlerde bu şarkıyı çalarsanız , yüz yıl o düğün salonunda ot bitmez. Çok risklidir. Elbette her bireyin birer mazisi var. Buna bir itirazımız yok. Ancak şu durumda çiftlerimiz dertleşerek sarhoş olmak yerine, mutluluğa adım atmayı tercih ettiklerine göre saçmalamanın alemi ne sorusu her zaman günceldir.Aşağıdaki klipte de göreceğiniz üzere bu şarkı, eski sevgilisini hatırlamak isteyen bir ileri zekalının dinleneyebileceği tarzda bir şarkıdır. Bunu dinlerken evinizde olmanız ve pencerelerin açık olması daha sağlıklıdır. Bu durumda düğününüzde oturduğunuz masanın, mutluluk masasından viski hadi bilemedin rakı masasına döneceği %100'e yakın bir orandır. Ajda Pekkan çok kaliteli ve yaşlanmayan bir sanatçı olsada, Göktürklerin hatrına bu şarkısı düğünde kullanılmamalıdır ve kullanılmayacaktır.

  1. Ankara’nın Bağları

Listemize en çok kullanılan şarkılardan biri olan Ankara'nın Bağları şarkısı; sadece düğünlerde değil aynı zamanda birçok etkinlikte de çalınır söylenir. ''Ben sevdim eller aldı, içimde acı kaldı'' sözcükleri ile başlayan şarkıda, gelinin eski sevgilisinin ruhsal durumunu anlatan şarkı, düğün salonunda damat ve bütün akrabaları döne döne oynatan muzip bir parçadır. Sözlerinin bir kere dinleneceği zaman düğünün yasaklı şarkılar listesinde kendine yer bulabilecek olan eser birçok düğünde halen kullanılır. Ancak bu şarkının çalınacağı saatlerde herkes yorgun ya da sarhoş olduğu için '' Ne zaman zarhoş oldunda galdıramıyon golları'' dizesi cuk diye yerine oturur.

  1. Çekirge

Sözleri ile efsane bir hale gelen şarkı; içindeki o masum çocuğu öldürerek olgun bir hale gelen kişiler için çalınmaktadır. Düğünlerde özellikle misafirlerini dans ettirmek için ayağa kaldırabilen bu eser,  bıdı bıdı bölümünde misafirlerin kendisine bu düğünde ne işleri olduğunu sorgulatabilmektedir. Çocukların piste atılma şarkısı denildiğinde akla bu şarkı gelmektedir. Çaldığında bile mikrofondaki kişinin ''çocukları pistten alın lütfen'' sözleri geliyor.

  1. Ayrılmalıyız Artık

Ya gelinimiz ya da damadımız zorla evlendiriliyor olabilir. Çünkü bu şarkının düğünde ne işi olduğu sizce de bizce de garip. ''Ayrılmalıyız artık'' sözcükleriyle kendini anlatan şarkı ''saadet diliyorum sana beyaz güllerden'' diyerek devam ediyor. En ilginç düğün müzikleri arasında kendine yer bulabilen bu şarkı bazı zamanlarda Behiye Aksoy, bazı zamanlarda da Emel Sayın'ın seslerinden bizlere ulaşmıştı. Bunu ilk defa düğünd kim çaldı bilemiyoruz ama bu şarkının yerinin düğün olmadığı çok açık. Ayrıca şarkıyı selendiren bu iki isim kaliteli sanatçılar sıralamasında ilk sıralarda olabilir fakat amma velakin ve ne yazık ki bu şarkının düğün müzik listesindeki yerini meşrulaştıramıyor. Bu şarkının düğünlerde kullanılmaması daha mantıklı ve hatta, neyse bu şarkıyı unutun gitsin.

  1. Hap Koydum

Bu şarkı ile trajedi bir kökün varlığı doğrulanmaktadır. Kaynananın ismini kuyruklu yılan koyan veya cadı kaynana gibi sözcüklerin kullanılarak kaynanaya seslenilmesi, içine hap koyan şarkı damatların ruh halini gösterse de, düğünlerde bu şarkının tercih edilerek çalınması gereksizdir. Siz siz olun kalbiniz varsa bu şarkıyı tercih etmeyin. Kibariye bile bu durumda sizi kaynananızın elinden alamayacaktır. Bu nedenle daha farklı bir şarkı seçmeniz en doğrusu olabilir desekte şarkının aşırı oynak olması yüzünden sürekli olarak düğün orkestraları tarafından tercih edilir ve kimse buna ses çıkarmaz. Çünkü onlarda bizim gibi ve sizin gibi çay karıştırırken çıkan sese bile oynayan kimseler. Yapacak birşey yok.

Düğünlerde sıklıkla tercih edilen bu şarkılar her ne kadar yanlış anlamlar ifade etseler de, nesiller boyu kulaklarımızda çınlayan bu şarkı yine de bizleri eğlendirebiliyorlar. İlginç düğün müzik listesi oluşturmak isteyen kişiler, sırf eğlenceli geçsin diye müzik listelerini bu şarkılar ile doldurmaktadırlar. Ancak sizler ailenizle veya âşık olduğunuz kişiyle aranızı bozmamak için bu müzikleri tercih etmemeniz en doğrusu olacaktır :) Kimileri ise bahsettiğimiz gibi eğlence olsun diye bu şarkıları seçmeye devam edeceklerdir. 

DUGUNSARKILARI.com olarak, sizler için en doğru ve uygun düğün müzik alternatiflerini bir araya getirdik. Bu nedenle en doğru müziği seçerek doğru bir düğün yapmanızı önemsiyor ve sizler için farklı konseptlerde olan düğün müziklerini listeliyoruz.

0 Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı